Γίνομαι ο Εξερευνητής των Αρχείων μου


 


Παρουσίαση μαθήματος

Ακολουθεί το σχέδιο μαθήματος και η δομή για τις διαφάνειές σου.


1. Σχέδιο Μαθήματος: "Γίνομαι ο Εξερευνητής των Αρχείων μου"

Στόχοι:

  • Εξάσκηση στο άνοιγμα εφαρμογών (WordPad).
  • Εκμάθηση της διαδικασίας "Αποθήκευση" (Save) σε συγκεκριμένη τοποθεσία.
  • Κατανόηση της διαφοράς μεταξύ "Δημιουργίας" και "Επεξεργασίας" αρχείου.

Διάρκεια: 45-90 λεπτά (ανάλογα με την εξοικείωση των παιδιών).

Φάση 1: Προετοιμασία & Αναζήτηση (10')

  • Υπενθύμιση: Πού φτιάξαμε τους φακέλους μας την προηγούμενη φορά; (Έγγραφα).
  • Άνοιγμα WordPad: Τα παιδιά αναζητούν την εφαρμογή από την "Έναρξη".

Φάση 2: Δραστηριότητα Α - "Το όνομά μου" (15')

  1. Γράφουν το Ονοματεπώνυμό τους.
  2. Αποθήκευση: Αρχείο -> Αποθήκευση ως. Επιλογή του φακέλου τους στα Έγγραφα.
  3. Όνομα αρχείου: "Το όνομά μου".
  4. Κλείσιμο: Κλείνουν το WordPad.

Φάση 3: Δραστηριότητα Β - "Επεξεργασία & Ενημέρωση" (10')

  1. Ανοίγουν την Εξερεύνηση Αρχείων.
  2. Μπαίνουν στον φάκελό τους και κάνουν διπλό κλικ στο αρχείο "Το όνομά μου".
  3. Προσθέτουν από κάτω: "Ηλικία: 8" και "Τάξη: Γ' Δημοτικού".
  4. Αποθήκευση & Κλείσιμο: Αυτή τη φορά πατάνε απλά το εικονίδιο της δισκέτας (Save).

Φάση 4: Δραστηριότητα Γ - "Η πόλη μου" (10')

  • Επανάληψη της διαδικασίας με νέο αρχείο WordPad.
  • Περιεχόμενο: Όνομα πόλης.
  • Αποθήκευση ως: "Η πόλη μου".
  • Επεξεργασία: Άνοιγμα από την Εξερεύνηση, προσθήκη Σχολείου και Χώρας, Αποθήκευση.

2. Περιγραφή Slide Deck (Παρουσίαση)

Slide 1: Τίτλος

  • Κείμενο: Γίνομαι ο Εξερευνητής των Αρχείων μου! 🕵️‍♂️
  • Εικόνα: Ένα παιδί με μεγεθυντικό φακό μπροστά από έναν υπολογιστή.

Slide 2: Τι μάθαμε την προηγούμενη φορά;

  • Κείμενο: Οι φάκελοι είναι σαν συρτάρια που βάζουμε τα χαρτιά μας (αρχεία).
  • Ερώτηση: Μπορείτε να βρείτε τον φάκελο με το όνομά σας;

Slide 3: Αποστολή 1: Το πρώτο μου αρχείο

  • Βήματα:
    1. Ανοίγω το WordPad.
    2. Γράφω το Ονοματεπώνυμό μου.
  • Εικόνα: Screenshot του εικονιδίου του WordPad.

Slide 4: Πώς αποθηκεύω; (Προσοχή!)

  • Οδηγίες:
    • Πατάω "Αρχείο" -> "Αποθήκευση ως".
    • Βρίσκω τα "Έγγραφα" και μετά τον φάκελό μου.
    • Γράφω όνομα αρχείου: Το όνομά μου.
  • Εικόνα: Βέλος που δείχνει το κουμπί "Αποθήκευση ως".

Slide 5: Αποστολή 2: Ο Ερευνητής βρίσκει το αρχείο

  • Βήματα:
    1. Κλείνω το WordPad.
    2. Ανοίγω τον κίτρινο φάκελο (Εξερεύνηση).
    3. Βρίσκω το αρχείο μου και κάνω Διπλό Κλικ.
  • Εικόνα: Το εικονίδιο της Εξερεύνησης Αρχείων.

Slide 6: Αποστολή 3: Προσθέτω πληροφορίες

  • Κείμενο: Γράψε την ηλικία και την τάξη σου.
  • Συμβουλή: Τώρα πατάμε μόνο την μπλε δισκέτα επάνω αριστερά! (Αποθήκευση).

Slide 7: Αποστολή 4: "Η πόλη μου" (Challenge)

  • Πρόκληση: Μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σου;
    • Νέο αρχείο -> Πόλη -> Αποθήκευση ως "Η πόλη μου".
    • Κλείσιμο -> Άνοιγμα από τον φάκελο -> Προσθήκη Σχολείου & Χώρας.

Slide 8: Συγχαρητήρια!

  • Κείμενο: Είσαι πλέον ειδικός στην οργάνωση αρχείων! 🏆

 

 

Είναι πολύ συνηθισμένο σε αυτή την ηλικία ο ενθουσιασμός να οδηγεί σε μικρά "μπερδέματα". Αν τα γνωρίζεις από πριν, μπορείς να τα προλάβεις με μια γρήγορη επίδειξη στον προβολέα!

Ακολουθούν τα πιο συχνά λάθη που θα συναντήσεις στην τάξη:

1. Η "Εξαφάνιση" του Αρχείου (Λάθος Τοποθεσία)

Τα παιδιά συχνά πατάνε "Αποθήκευση" χωρίς να προσέξουν σε ποιον φάκελο βρίσκεται ο υπολογιστής εκείνη τη στιγμή.

  • Το αποτέλεσμα: Το αρχείο σώζεται στις "Λήψεις" ή στην "Επιφάνεια Εργασίας" αντί για τον φάκελό τους.
  • Λύση: Μάθε τους τον κανόνα "Πρώτα κοιτάζω ΠΟΥ, μετά γράφω ΠΩΣ". Πρέπει πρώτα να κάνουν κλικ στον φάκελό τους στην αριστερή στήλη.

2. Το "Ξέχασα να το ονομάσω"

Πολλά παιδιά αφήνουν το προεπιλεγμένο όνομα (π.χ. Document.rtf ή Έγγραφο).

  • Το αποτέλεσμα: Όταν θα πάνε να φτιάξουν το δεύτερο αρχείο ("Η πόλη μου"), αν δεν αλλάξουν το όνομα, ο υπολογιστής θα τα ρωτήσει αν θέλουν να αντικαταστήσουν το προηγούμενο.
  • Λύση: Δείξε τους ότι αν σβήσουν το μπλε υπογραμμισμένο κείμενο στο πλαίσιο "Όνομα αρχείου", μπορούν να γράψουν το δικό τους.

3. Διπλή Αποθήκευση (Save vs Save As)

Η διαφορά ανάμεσα στο "Αποθήκευση" (Save) και το "Αποθήκευση ως" (Save As) είναι δύσκολη έννοια για 8χρονα.

  • Το μπέρδεμα: Μπορεί να πατάνε "Αποθήκευση ως" κάθε φορά, με αποτέλεσμα να δημιουργούν συνέχεια νέα αντίγραφα του ίδιου αρχείου.
  • Λύση: Χρησιμοποίησε μια παρομοίωση:
    • Αποθήκευση ως: Είναι σαν να αγοράζουμε ένα νέο τετράδιο και να γράφουμε το όνομά μας απέξω.
    • Αποθήκευση: Είναι σαν να κλείνουμε το τετράδιο που ήδη έχουμε για να μείνουν μέσα οι ασκήσεις μας.

4. Το Αρχείο είναι "Ανοιχτό"

Όταν θα προσπαθήσουν να κάνουν αλλαγές ή να μετακινήσουν το αρχείο ενώ το έχουν ήδη ανοιχτό στο WordPad.

  • Το πρόβλημα: Ο υπολογιστής μπορεί να βγάλει μήνυμα "Το αρχείο χρησιμοποιείται".
  • Λύση: Ενθάρρυνέ τα να ακολουθούν τη σειρά: Γράφω -> Σώζω -> Κλείνω.

5. Ξεχνούν το "Enter" για την αποθήκευση

Πολλά παιδιά γράφουν το όνομα του αρχείου αλλά ξεχνούν να πατήσουν το κουμπί "Αποθήκευση" ή το πλήκτρο Enter, και απλά κλείνουν το παράθυρο.

  • Λύση: Μάθε τους να κοιτάζουν την Πάνω Μπάρα του WordPad. Αν γράφει το όνομα που έδωσαν (π.χ. "Το όνομά μου"), τότε τα κατάφεραν!



📑 Η Λίστα του Μικρού Εξερευνητή

🟢 ΒΗΜΑ 1: Δημιουργώ το αρχείο μου

  • [ ] Άνοιξα το WordPad (από την Έναρξη).
  • [ ] Έγραψα αυτά που ζήτησε ο δάσκαλος/η δασκάλα.

🔵 ΒΗΜΑ 2: Αποθηκεύω (Για πρώτη φορά)

  • [ ] Πάτησα Αρχείο και μετά Αποθήκευση ως.
  • [ ] ΠΟΥ; Έκανα κλικ στα Έγγραφα και μετά στον Φάκελό μου.
  • [ ] ΠΩΣ; Έγραψα το σωστό όνομα για το αρχείο μου.
  • [ ] Πάτησα το κουμπί Αποθήκευση.
  • [ ] ΤΟ ΕΚΛΕΙΣΑ (το Χ πάνω δεξιά).

🟡 ΒΗΜΑ 3: Βρίσκω και Αλλάζω το αρχείο

  • [ ] Άνοιξα τον κίτρινο φάκελο (Εξερεύνηση Αρχείων).
  • [ ] Μπήκα στον φάκελό μου και έκανα Διπλό Κλικ στο αρχείο μου.
  • [ ] Έγραψα τις νέες πληροφορίες που έλειπαν.

🔴 ΒΗΜΑ 4: Αποθηκεύω τις αλλαγές (Πολύ σημαντικό!)

  • [ ] Πάτησα τη μικρή μπλε δισκέτα 💾 (πάνω αριστερά).
  • [ ] Έκλεισα το πρόγραμμα.